Pedał do pianina cyfrowego – kilka porad

Wielu muzyków posiadających pianina cyfrowe w głębi duszy tęskni za możliwościami fortepianu. Jak wiemy, niestety nie każdy może sobie pozwolić na trzymanie fortepianu w domu. Dlatego też profesjonaliści stworzyli pedały dedykowane do pianin cyfrowych, aby jak najlepiej poszerzyć ich funkcjonalność.


Który pedał wybrać?


Fortepian wyposażony jest w trzy typy pedałów: forte, piano i sostenuto. Pierwszy z nich umożliwia płynne przejścia między dźwiękami i wzmacnia ich barwę, natomiast drugi ma za zadanie je wyciszać. Sostenuto działa jak forte, ale wyłącznie przy podniesionych młoteczkach. Część pianin cyfrowych jest już wyposażona we wszystkie pedały (np. Kawai KDP90). Jeśli jednak nasze nie jest, możemy zacząć swoją przygodę od pedału forte, który jest najbardziej popularny.


Różnice w działaniu pedałów do pianina cyfroweg


o Dostępne na rynku modele różnią się między sobą sposobem działania. Zacznijmy na przykładzie Yamaha FC-5A. Ten pedał aktywuje się przez jedno naciśnięcie i dezaktywuje przy następnym. Dedykowany jest raczej keyboardom, choć można go użyć również z pianinem cyfrowym. Droższym, jednak bardziej przypominającym grę na fortepianie rozwiązaniem jest pedał, który aktywuje się przy wciśnięciu i dezaktywuje przy odpuszczeniu. Tak działa np. Yamaha FC-4. Ten model najlepiej przygotuje muzyka do gry na klasycznym fortepianie.


Na jakie szczegóły zwrócić uwagę przed zakupem?


W pierwszej kolejności należy sprawdzić jakim złączem dysponuje pedał, czyli czy będzie ono kompatybilne z naszym sprzętem. Warto również zwrócić uwagę na jakość podkładki antypoślizgowej, aby mieć pewność, że pedał będzie leżał zawsze na swoim miejscu. Dodatkowym atutem niektórych modeli (np. model On-Stage KSP100) jest przełącznik polaryzacji. Pozwala on na odwrócenie sposobu działania urządzenia. Przed zakupem warto dowiedzieć się, czy dany model go posiada. W sklepach muzycznych dostępne są również całe zestawy pedałów. Należy więc sobie zadać pytanie, czy zadowoli nas tylko pedał forte, czy od razu chcemy zainwestować w pełen komplet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *