Komfort gry na pianinie a odpowiedni statyw

Posiadacze keyboardów i pianin cyfrowych, którzy nabyli sprzęt bez statywu, prędzej czy później zdecydują się na jego zakup. Jest to akcesorium niezbędne, dające komfort gry muzykowi, a instrumentowi zapewniające bezpieczeństwo. Jaki statyw wybrać?

Pośród wielu modeli dostępnych na rynku, najbardziej popularne statywy to X, podwójne X, oraz Z. Nazwy są nie przypadkowe – wzięły się z ich budowy. Jak więc wyglądają?

Typy statywów

Statyw X charakteryzuje się rozstawem ramion w kształcie X. Daje on względną stabilizację dla instrumentu. W większości modeli można regulować wysokość ramion, jednak zawsze przed zakupem warto upewnić się co do gabarytów swojego pianina lub keyboardu. Zdarza się bowiem, że cięższe instrumenty nie mają w typie X solidnego podparcia. Jest to statyw przeznaczony raczej dla lżejszych klawiszy.

Ulepszoną odmianą powyższego modelu jest statyw podwójne X. Ma on kształt podobny do zwykłego X, jednak obydwa ramiona są podwójne. Posiada te same funkcjonalności, jednak jest zdecydowanie solidniejszy. Utrzymuje nawet cięższe instrumenty.

Zdecydowanym faworytem wśród typów stojaków jest model Z. Jest to najbardziej stabilny statyw pośród wspomnianych rodzajów, a ponadto może utrzymać nawet bardzo ciężkie pianina cyfrowe. Jest składany, a co za tym idzie – równie wygodny do przenoszenia jak modele X. Oczywiście można regulować jego wysokość, a dodatkowo rozstaw podstawy.

Jaką markę wybrać?

Jeśli chodzi o opinie muzyków, wielu z nich doradza zakup dobrego statywu sprawdzonej marki. Tanie stojaki ze sklepów sieciowych lub allegro niestety nie spełniają swojej roli – okazują się być niestabilne. Zwłaszcza po kilku złożeniach i rozłożeniach konstrukcja wydaje się być naruszona, i instrument podczas gry zwyczajnie trzęsie się pod palcami. Obecnie faworytem wśród producentów jest firma Nomad, oferująca wszystkie wymienione modele, w tym ich best-seller – typ Z.

Wybór odpowiedniego statywu jest równie ważny jak wybór samego instrumentu. Jeśli te dwie rzeczy nie będą do siebie (i do Ciebie pasowały), gra nie będzie komfortowa i nie sprawi Ci satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *