Jak prawidłowo dbać o pianino?

Gdy wreszcie zostajemy właścicielami wymarzonego pianina, obiecujemy sobie dbać o nie, aby służyło nam przez lata. Jednak gdy emocje opadną, wielu z nas zapomina o tym, że nasz instrument wymaga pielęgnacji i konserwacji. Jak o niego dbać?Przede wszystkim, zapewnijmy mu optymalne warunki w domu. Oznacza to, że pianino nie powinno stać w zbyt suchym (np. przy kaloryferze), ani w zbyt wilgotnym (np. salon z otwartą kuchnią) miejscu. Skrajne warunki źle wpływają zarówno na pianina cyfrowe jak i akustyczne. Zaleca się także unikanie miejsc bardzo nasłonecznionych. Instrument nagrzewa się zbytnio, co w wypadku pianin cyfrowych może odprowadzić do spalenia się elektroniki. Pianino akustyczne z kolei łatwo się od słońca przesusza i odbarwia.


Spokojne otoczenie


Bardzo ważne jest, aby instrument stał w bezpiecznym miejscu. Bezpiecznym, to znaczy takim, w którym nie grozi mu zalanie płynem, potrącenia, czy upadek. W wypadku pianin cyfrowych należy pamiętać również o zabezpieczeniu zasilacza.


Czyszczenie


Instrument warto cyklicznie konserwować i pielęgnować. Powinniśmy zacząć od pozbycia się kurzu, możemy zrobić to miękką miotełką lub odkurzaczem. Następnie czyścimy pianino na morko, używając środka do drewna lakierowanego lub plastiku. Robimy to bardzo delikatnie tak, aby nie zalać go zbyt dużą ilością płynu. Po dokładnym umyciu pianina należy je osuszyć. Szczególną uwagę zwracamy na szczeliny – to w nich lubi gromadzić się wilgoć. Wszystkie ruchy ściereczkami wykonujemy delikatnie, a sam ściereczki powinny być miękkie, aby nie porysować instrumentu. Pamiętajmy aby środki czyszczące nakładać na ściereczkę, a nie bezpośrednio na instrument. Pomoże nam to zapobiec zamoknięciu podzespołów. Świetnym rozwiązaniem do pianin cyfrowych są również specjalistyczne chusteczki Gewa. Pozwalają dokładnie wyczyścić instrument bez ryzyka zalania. Skład i ilość zawartego w nich środka czyszczącego jest idealnie dopasowany do potrzeb pianin.


Strojenie


Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać przy pianinie akustycznym. Chodzi o profesjonalne strojenie. Raz na jakiś czas zaprośmy stroiciela, który zadba o mechanizmy naszego instrumentu. Dzięki temu będziemy pewni, że dźwięk jaki uzyskujemy jest zawsze najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *