Co warto wiedzieć przed zakupem nowego odsłuchu?

Zakup monitora studyjnego nie jest kwestią łatwą. To nie jest sprzęt, który kupuje się pod wpływem impulsu – przed zakupem powinien być przez nas dobrze przetestowany. Porządny odsłuch musi oddawać nam pełen obraz dźwięków. Tylko w ten sposób możemy naprawdę usłyszeć swój utwór.


Test przed zakupem


Dlaczego powinniśmy osobiście i dokładnie sprawdzić sprzęt przed zakupem? Głównie po to, aby dopasować go do siebie. Każdy muzyk inaczej odczuwa głośność i barwę wysokich lub niskich tonów, dlatego też należy wybrać odsłuch, którego głębia dźwięków do nas przemawia. Oczywiście oglądając sprzęt na żywo możemy ocenić też jego wygląd i wykonanie. Inną ważną cechą jest kształt sprzętu i wielkość. Te dwie rzeczy są niezwykle istotne, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Wiele modeli przeznaczonych jest do małych pomieszczeń – wystarczy ich poszukać. Przykładem małego monitora studyjnego jest Adam Audio A3X, który zajmuje podobną ilość miejsca, co komputer stacjonarny. Dodatkowo jego membrana wykonana została z włókna szklanego, co zdecydowanie pomaga w wychwytywaniu fragmentów wymagających poprawki.


A jeśli mamy więcej miejsca…

Wspomniany model posiada większego brata – monitor Adam Audio A8X. Jest to sprzęt bardziej czuły i profesjonalny. Zajmuje niestety więcej miejsca, ale pozwala na perfekcyjne odtwarzanie muzyki bez zniekształceń. Pomiędzy tymi dwoma modelami jest jeszcze Adam Audio A7X – sprzęt polecany przez profesjonalistów, ale o mniejszym gabarycie i czułości niż A8X. Jest to idealne wypośrodkowanie pomiędzy wyżej wymienionymi modelami. Konkurencją dla rodziny Adam Audio może być monitory odsłuchowy Tannoy Reveal 601A. Ten model charakteryzuje się stabilizacją kanałów stereo, co pozwala nam na większą kontrolę. Dzięki najnowszej technologii pozwala na wyrównanie struktury dźwięku. Zakup odsłuchu powinniśmy rozpocząć od analizy naszych potrzeb co do jego wielkości, mocy i ceny. Gdy już wybierzemy faworytów, koniecznie powinniśmy udać się do sklepu osobiście, aby przetestować sprzęt. Jest to warunek konieczny, abyśmy byli zadowoleni z zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *